Modern építészet | Vándoriskola

Modern építészet

szeptember 4. - január 21.

szeptember 4. : felvételi, diploma

szeptember 10. :0. vándornap:hamvas béla rajzok, beszámolók, megtekintése, meghallgatása, adminisztráció, program véglegesítése

szeptember 24.: első vándornap: bevezetés

1. délelőtt: esetleg séta, vagy beszámoló a felsőzsolcai helyzetről

2. bevezetés, gerle jános előadása a századforduló és a század első felének forradalmi változásairól a kultúrában és a művészetben- az impresszionizmustól a kubizmusig: az ábrázolás válsága

3. expresszionizmus, expresszionista építészet   -csernyus lőrinc és füzes andrás

4. közös merz színházi produkció

október 8. : 2. vándornap: technológia és önmeghatározás

(a művészet nem eszköz, hanem cél. a kultúra nem a egyetemes létrend kifejeződése, hanem  emberi produktum.)

1. délelőtt: vándormunka bemutatás -juhász attila

2. olvasmány: le corbusier: az új építészet felé

3. le corbusier egy épületének elemzése: homlokzati arányrendszer, mint művészi kifejezés, alaprajz és funkcionalizmus, a hely absztrakt térbe olvadása -hayde réka

4. műhelygyakorlat (bauhaus)

október 22-23-24. kirándulás krakkóba

november 5.: 3. vándornap: tér és akció.

az újvilág bekapcsolódása a kultúrába: (absztrakt expresszion izmus)

1.délelőtt: murga bemutatás

2. olvasmány: frank lloyd wright: testamentum

3. wright egy 20.századi munkájának elemzése az alaprajz segítségével, a hely újraértelmezése -tóth marci

4. műhelygyakorlat

november 19.: 4. vándornap: a hagyomány átértelmezése.

alternatív irányvonalak a modern mellett: j. plečnik, novecento, (római iskola) (olasz szűrrealizmus, metafizikus szemlélet)

1. délelőtt pasaréti séta -ferences templom, magyar szentföld templom, napraforgó utca -előkészíti a mérmű vándora, kovács pali

2. magyar novecento művészet és építészet: molnár c. pál, rimanóczy, weichinger, árkay bertalan -csóka balázs

3. joze plecnik egy háza a részletképzésen keresztül -cservenyák eszter ilka