Josep Maria Jujol

Josep Maria Jujol a múlt század első felének egyik legtehetségesebb ibériai, pontosabban katalán építésze volt. 1879 szeptemberében született Tarragona kisvárosba. Édesapja a helyi iskolában tanított, alapfokú tanulmányait Jujol itt végezte. Később a család Gracia kisvárosba költözik, itt 11 éves korában a kis Jujolt képzőművészeti iskolába íratják a szülei. A középiskoláit Barcelonában végzi és a tanítói pálya helyett az építőipari, belsőépítészi és építészeti pályát választja. 1906-ban diplomázik a barcelonai építész karon. Építészirodai tevékenységét az akkor helyileg népszerű barcelonai építészek mellett kezdi meg: Gallisssá, Font i Guma. 1904- be kezd el Gaudinak dolgozni. Gaudi úgy ismeri meg, mint az egyik legkiválóbb belsőépítész, dekoratőr, és fáradhatatlan kétkezi munkát végző mester. Olyan munkák dekorálásánál vehet részt megbízható szakemberként, mint a Battló-ház homlokzati kerámia burkolása és erkélyek kialakítása, a Mila-ház erkélykorlátainak kialakítása, a Güell park kerámiaburkolásának a megtervezése és kivitelezése...

Az előadás összefoglalója letölthető innen: lukacs_arpad-jujol.pdf (1,4Mb)